Zawodnicy zespołu ZNP zostali siatkarskimi mistrzami Elbląga. W finale Awangarda Volley Ligi pokonali siatkarzy Logbar IKS Atak Elbląg 3:0. Natomiast brązowe medale trafiły do siatkarzy ekipy Sport Spa Team, która po wyrównanym meczu pokonała 3:1 KM PSP Elbląg.

Po dwóch latach bez rozstrzygnięć finałowych spowodowanych pandemią i związanymi z nią obostrzeniami udało nam się w końcu wyłonić zwycięzcę Awangarda Volley Ligi. Tak jak można się było spodziewać, najważniejszym atutem drużyn walczących o mistrzostwo było, oprócz umiejętności siatkarskich, także doświadczenie. W wielkim finale spotkały się zespoły ZNP Elbląg oraz Logbar IKS Atak Elbląg.  Obecność tej pierwszej drużyny nie była wielką niespodzianką, gdyż w rundzie zasadniczej był to jedyny team bez porażki. Natomiast Logbar IKS Atak Elbląg w drodze do finału wyeliminował debiutującą drużynę w naszej lidzie Sport SPA Team.

W meczu o trzecie miejsce spotkali się przegrani z meczów półfinałowych, tj. KM PSP Elbląg i Sport SPA Team.  Mecz był bardzo wyrównany, walka na siatce toczyła się punkt za punkt i dopiero końcówka seta pierwszego należała do drużyny Sport SPA Team, która rozstrzygnęła ją na swoją korzyść 26:24. Podobnie wyglądała druga odsłona meczu, którą wygrał Sport SPA Team 25:20. Trzeci set należał do drużyny „strażaków”, w których pojawiła się siła i nadzieja na brązowy medal. W czwartym secie uwidoczniła się przewaga będącego na fali zespołu Sport SPA Team, który decydującą odsłonę wygrał 25:17 i mógł cieszyć się ze zdobycia trzeciego miejsca w rozgrywkach Awangarda Volley Liga 2021/2022.

Mecz finałowy

Pierwszy set zaczął się od skuteczniejszej gry Logbar IKS Atak, który prowadził 19:12 i 22:17. Doświadczony zespół ZNP Elbląg bardzo szybko odrabiał straty i ostatecznie po bardzo zaciętej walce wygrał 26:24.

Set drugi był już nieco bardziej wyrównany.  Dalsza walka na parkiecie to klasyczna wymiana ciosów, która zakończyła się po myśli ZNP, czyli zdobyciem drugiego seta w stosunku 25:22.

Świadomi wagi trzeciego seta, który mógł być już ostatnim, zawodnicy ZNP Elbląg w dużym skupieniu, starannie przygotowywali każdą akcję punktową. Przez większość gry obie drużyny zdobywały punkty naprzemiennie. W końcówce trzeciego seta Maciej Wołosz, zawodnik drużyny ZNP Elbląg, wszedł na zagrywkę i zdobył kilka punktów wyprowadzając swoją ekipę na znaczącą przewagę. Ich rywale próbowali odrobić straty, jednak, ze względu na dużą przewagę, siatkarze ZNP Elbląg mogli cieszyć się zwycięstwem już w trzecim secie z wynikiem 25:17, zdobywając tym samym tytuł mistrza w rozgrywkach Awangarda Volley Liga 2021/2022.

Po ostatnim meczu nastąpiło uroczyste zakończenie sezonu oraz wręczenie statuetek i medali. Trofea, medale i nagrody dla uczestników turnieju finałowego wręczył Adam Krause, zastępca Dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Elblągu. Dodatkowo, trzy pierwsze drużyny otrzymały nagrody finansowe ufundowane przez sponsora tytularnego ligi, salon łazienkowy Awangarda. Zwycięzcy rozgrywek, ZNP Elbląg, otrzymali bon upominkowy o wartości 900 zł, siatkarze LOGBAR IKS Atak Elbląg otrzymali bon w kwocie 600 zł, a Sport SPA Team, który zajął miejsce trzecie, wzbogacił się o 300 zł. Nowością w tegorocznej lidze była nagroda MVP Meczu Finałowego, którą otrzymał Maciej Wołosz – zawodnik drużyny ZNP Elbląg.

Wyniki turnieju finałowego:
o 3 miejsce:

KM PSP Elbląg – Sport SPA Team 1:3 (24:26, 20:25, 25:22, 17:25)
o 1 miejsce:
ZNP Elbląg – LOGBAR IKS Atak Elbląg 3:0 (26:24, 25:22, 25:17)

Skład zwycięskiej drużyny ZNP Elbląg: Albertowicz Adam, Glaner Marcin, Grzonkowski Krzysztof, Helač Haris, Jarzyło Jerzy, Karwacki Marcin, Kozłowski Łukasz, Ludwiński Bogumił, Matwiejczuk Adam, Pfeiffer Jacek, Wojdag Mariusz, Wołosz Maciej.

Sponsorem rozgrywek jest Studio Łazienkowe Awangarda

Galeria zdjęć TUTAJ


Tekst i fot. MOSiR