Nieopodal Pasłęka położona jest miejscowość Surowe. W niej znajduje się manufaktura – nomen omen – surowej cegły. Spróbujemy się jej przyjrzeć i poznać ceglane ciekawostki.  
Ruszamy 8 października (niedziela) o godzinie 10:00 z ronda Bitwy pod Grunwaldem.

Wycieczka wystartuje z Elbląga, a następnie udamy się przez Bogaczewo i Pasłęk do Surowego.  Zobacz mapę – 61 km. Droga powrotna także będzie wiodła przez Pasłęk, ale dla odmiany stąd pojedziemy na Krosno i Węzinę. W Komorowie Żuławskim wjedziemy na odcinek poranny i nim dotrzemy do finału wycieczki, która zakończy się tam, gdzie się rozpoczęła, czyli na rondzie Bitwy pod  Grunwaldem.

Na trasie będzie dominował asfalt różnej jakości. Pojawi się także polbruk oraz odcinek szutrowy w Pasłęku. Każdy z rowerzystów i rowerzystek powinien zadbać o dobry stan techniczny swojego roweru. Warto zabrać ze sobą podstawowe akcesoria rowerowe tj. dętkę, łatki, pompkę i klucze, a szczególnie zalecamy posiadanie kasku.

Wycieczka odbędzie się bez względu na pogodę, w związku z tym prosimy pamiętać o ubraniu się stosownie do pory roku. Rekomendujemy jazdę na rowerach górskich (MTB) oraz trekkingowych i gravelowych wyposażonych w bieżnikowane opony i działające przerzutki.

Wzorem lat ubiegłych także w roku 2023 trwa konkurs na najaktywniejszych uczestników MWR (uczestnictwo minimum w 7 wycieczkach roku 2023). Prosimy zatem o zabranie swoich książeczek turystyki kolarskiej PTTK. Zwycięzcy konkursu zostaną wyłonieni w grudniu bieżącego roku na podstawie ilości zgromadzonych pieczątek w w/w książeczce.

Tempo jazdy będzie bardzo spokojne, w granicach 15 km/h, dopasowane do długości trasy, warunków terenowych i pogody. W trakcie wycieczki przewidywane są krótkie przerwy na jedzenie czy robienie zdjęć. Dłuższy postój będzie w Pasłęku. Na trasie niedzielnej wycieczki nie zabraknie tradycyjnie słodkiego wsparcia energetycznego.

Zapraszamy całe rodziny i wszystkich chętnych do aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu!

Ruszamy 8 października (niedziela) o godzinie 10:00 z ronda Bitwy pod Grunwaldem.

Udział w wycieczce, która zakończy się około godziny 16:00, jest bezpłatny.

Miejskie Wycieczki Rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, we współpracy z: PTTK Oddziałem Ziemi Elbląskiej, Salonem-Serwisem Rowerowym Wadecki i Gminą Elbląg.

Tekst i fot. MOSiR