Smocze łodzie to sport drużynowy, który wywodzi się z dalekiego wschodu. W Elblągu tradycją stały się Wyścigi Smoczych Łodzi, które organizowane są podczas Dni Elbląga czy Elbląskiego Święta Chleba. Ze środków Budżetu Obywatelskiego, od lipca 2023 roku, pojawiła się możliwość korzystania z łodzi nie tylko podczas zawodów, ale także podczas sesji treningowych dla grup zorganizowanych.

Smocza łódź przeznaczona jest dla załogi liczącej od 8 do 10 osób oraz dobosza (bębniarza nadającego rytm), a korzystanie z nich jest bezpłatne, po wcześniejszej rezerwacji. Treningi, mogą się odbywać jedynie pod opieką wykwalikowanego sternika, wyznaczonego przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, za którego opłatę ponoszą grupy wynajmujące smocze łodzie. Opłata wniesiona przez wypożyczających pokrywa wyłącznie pracę sternika.

Smocze łodzie stacjonują w Przystani Kajakowej MOSiR przy ul. Radomskiej 5. Treningi możliwe są we wtorki i czwartki o godzinach 16:30 oraz 18:00. W zależności od dostępności sternika, istnieje również możliwość zarezerwowania treningu w sobotę, w godzinach ustalanych indywidualnie. Pojedynczy trening trwa 60 minut plus czas na instruktaż, dlatego zachęcamy o przyjście 20 minut przed zajęciami. Aby dokonać rezerwacji łodzi, prosimy o przesłanie maila na adres: imprezy@mosir.elblag.eu.

Opłata za obsługę sternika to koszt 185 zł (dni robocze) lub 230 zł (weekend). Opłatę należy uregulować najpóźniej w przeddzień zarezerwowanego treningu. Smocze łodzie stanowią własność Gminy Miasto Elbląg. Administruje nimi Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu. Zostały zakupione ze środków Budżetu Obywatelskiego. Projekt został złożony przez Krzysztofa Jaworskiego.

Szczegóły dotyczące wypożyczenia i korzystania ze smoczych łodzi można znaleźć w zakładce Wydarzenia.

Tekst i fot. MOSiR