Kolejne wyścigi smoczych łodzi odbyły się dziś (26 sierpnia) na rzece Elbląg. Tym razem – w ramach trwającego Elbląskiego Święta Chleba. Wystartowało 15 drużyn, a najlepsza znów okazała się ekipa 50+. Zobacz zdjęcia.

Przypomnijmy, że dzięki decyzji mieszkańców smocze łodzie zostały zakupione ze środków budżetu obywatelskiego.

– Samopoczucie przed zawodami bardzo dobre. Nie ma założenia, żeby się na łodzi nie wywrócić, wywrotka nawet byłaby wskazana, żeby się dobrze bawić – śmieje się Sylwester Sowa z zespołu portel.pl.

– Nie przygotowywaliśmy się szczególnie, spontanicznie rozgrzaliśmy się dziś na parkrunie, wsiadamy do łodzi i wygrywamy – uzupełnia Dariusz Paduch. – To doświadczenie w bieganiu nam się przyda, bo dzięki niemu kondycja jest doskonała – dodaje.

Specjalnie do zawodów przygotowywała się z kolei ekipa Rockfin.

– Samopoczucie przed startem jest dobre, chociaż jest w tym trochę stresu – mówi jeden z jej zawodników, Kacper Staniewicz. – Trenowaliśmy od dwóch miesięcy, ale to pierwsze nasze zawody – tłumaczy. Skąd pomysł, żeby z ekipą z pracy postawić na taką aktywność? – Kolega wyszedł z inicjatywą, żebyśmy firmowo zgrali ekipę, zebraliśmy 12 osób z założeniem, że jak treningi nam się spodobają, to weźmiemy udział. Zabawa jest fajna, ale męcząca. W czasie treningu nie zaliczyliśmy żadnej wywrotki – podkreśla zawodnik.

Smocze łodzie to sport drużynowy, który wywodzi się z dalekiego wschodu. W Elblągu tradycją stały się Wyścigi Smoczych Łodzi, które organizowane są podczas Dni Elbląga czy Elbląskiego Święta Chleba. Ze środków Budżetu Obywatelskiego, od lipca 2023 roku, pojawiła się możliwość korzystania z łodzi nie tylko podczas zawodów, ale także podczas sesji treningowych dla grup zorganizowanych. Smocza łódź przeznaczona jest dla załogi liczącej od 8 do 10 osób oraz dobosza (bębniarza nadającego rytm).

Wyniki wyścigów smoczych łodzi

1) 50 +, 2) FLSmidth, 3) Elbląskie WOPR