1300 zawodników – od najmłodszych po najstarszych wystartowało w XIII Biegu Piekarczyka na wszystkich dystansach. Na koronnym dystansie 10 km zwyciężył Alex Sanko z Malborka. Zobacz zdjęcia.

Dziś (5 czerwca) biegacze znów opanowali Elbląg. na ulicach naszego miasta rywalizowali zawodnicy z Elbląga, z wielu miast Polski i zagranicy. W tym roku organizatorzy przygotowali nową trasę, która ich zdaniem miała umożliwiać uzyskiwanie lepszych czasów. Zawodnicy mogli rywalizować na dwóch dystansach: 5 km i 10 km.

Przedtem jednak swoje chwile chwały miały dzieci i młodzież, która rywalizowała na krótszych dystansach w Mini Biegu Piekarczyka. Biorąc pod uwagę dystanse dziecięce, młodzieżowe i dorosłe w zawodach wzięło udział 1300 zawodników.

Zacięty przebieg miała rywalizacja na 10 km. O pierwsze miejsce walczyli ze sobą Boniface Wambua Nduva z Machakos (Kenia) z Alexem Sanko z Malborka. Faworytem był Kenijczyk, który po pierwszej pętli miał nad rywalem niecałe pięć sekund przewagi. Drugie okrążenie należało jednak do zawodnika z Malborka. Alex Sanko zdołał zniwelować straty i po fantastycznymi finiszu wyprzedził rywala o ponad 13 sekund. Najniższe miejsce na podium wybiegał Adrian Przybyła z Iławy. Najlepszy z elblążan – Adam Serocki miał dopiero 20 czas na mecie.

Wśród kobiet zwyciężyła Sviatlana Sanko z Malborka, która na metę przybiegła w czasie 36:44:78 minut. – Trasa piękna, pogoda super. Pogoda mi nie przeszkadzała. Miałam zamiar biec w swoim tempie i pilnować rywalek i udało się wygrać – mówiła Sviatlana Sanko, która triumfowała wśród kobiet.

W biegu na 5 kilometrów zwyciężył Paweł Moskal z Kurzętnika, który dystans pokonał w czasie 15:51:03 minuty. Drugi na mecie Przemysław Flaga stracił do zwycięzcy prawie pół minuty. Trzecie miejsce dla Leona Gajdusa ze Skórcza. Najszybszy z elblążan – Michał Trębacz był dziewiąty. – Trasa ciężka. Od początku ruszyłem mocno z chłopakami. Na drugim kilometrze jeszcze było dobrze. Potem mnie pogoda trochę sponiewierała i wyszło jak wyszło. Dobrze, że udało się wygrać, a z wyniku to tak średnio jestem zadowolony – mówił na mecie Paweł Moskal.

Wśród kobiet najlepsza okazała się Anna Koziarska z Elbląga przed Natalią Ruchlewicz ze Sztumu i Emilią Kuźmiak. Walka o poszczególne miejsca na podium była bardzo zacięta– ostatecznie o końcowej kolejności zadecydowały metry.

Szczegółowe wyniki XIII Biegu Piekarczyka znajdziesz tutaj (żeby znaleźć wyniki na 5 km należy zjechać na dół strony).

Podium XIII Biegu Piekarczyka:

10 km mężczyźni:

1) Alex Sanko, Malbork (31:30:00 min.), 2) Boniface Wambua Nduva, Machakos (31:43:11 min.), 3) Adrian Przybyła, Iława (32:09:96 min.)

10 km kobiety:

1) Sviatlana Sanko, Malbork (36:44:78 min.) 2) Emilia Mikszuta, Straszyn (37:00:83 min.), 3) Ewelina Paprocka, Luzino (37:13:45)

5 km, mężczyźni:

1) Paweł Moskal, Kurzętnik (15:51:03 min.), 2) Przemysław Flaga, Olsztyn (16:25:78 min.), 3) Leon Gajdus, Skórcz (17:19:84 min.)

5 km, kobiety:

1) Anna Koziarska, Elbląg (19:28:98 min.), 2) Natalia Ruchlewicz, Sztum (19:40:31), 3) Emilia Kuźmiak (19:40:54 min.)

Tekst i fot. portEl.pl