Przepiękna, wiosenna pogoda spod znaku czystego nieba i ciepłego, południowego wiatru była znakiem rozpoznawczym kwietniowej edycji Miejskich Wycieczek Rowerowych. Do tych pięknych okoliczności przyrody dopasowali się idealnie elbląscy rowerzyści i rowerzystki, którzy w liczbie 63 osób kręcili korbami na żuławskiej trasie do Kępniewa. Zobacz zdjęcia.
Atrakcjami tej wsi był mennonicki cmentarz, oryginalna brzozowa aleja i monumentalny jesion w roli pomnika przyrody. Poza tym zaliczyliśmy dzisiaj mało znane, a wręcz nieznane żuławskie drogi wzdłuż Kanału Modrego, rzeki Dzierzgoń czy też na wale rzeki Balewki. Jak dodamy do tego jeszcze ślady dawnej linii kolejowej wraz z mostem nad Balewką, to widać, że nudy nie było.
Z Elbląga wyjechaliśmy przez Helenowo do Wikrowa, gdzie skręciliśmy w kierunku Szop. Jadąc boczną drogą brukową i z płyt dotarliśmy do Gronowa Elbląskiego, skąd już asfaltem poddając się wiatrowi wiejącemu prosto w twarz, powoli kręciliśmy kilometry do Kępniewa. Jeden postój przy studni artezyjskiej w Różanach wystarczył grupie, aby w całości dotrzeć do celu wycieczki. Trzeba dodać, że jechały dzisiaj z nami osoby, dla których to była inauguracja sezonu, także forma jest i to cieszy.
W Kępniewie na cmentarzu głos zabrał jadący z nami Leszek Marcinkowski, przewodnik-prezes elbląskiego oddziału PTTK, który przybliżył nam historię miejsca, jak i historię mennonitów jako grupy wyznaniowej. Tutaj także był czas na słodycze, czyli tradycyjne wsparcie energetyczne w postaci wafelków przygotowane dzięki Gminie Elbląg.
Z Kępniewa trasa jeszcze chwilę prowadziła asfaltem ku Kanałowi Modremu, który był już samodzielnym celem MWR w grudniu 2023 r. Teraz obejrzeliśmy go od drugiej strony, a przede wszystkim zmieniliśmy nawierzchnię z asfaltu na betonowe płyty, potem zieloną trawę, następnie drogę polną żeby w końcu znowu pokręcić na zielonej trawie wału przeciwpowodziowego rzeki Balewki. Chyba to urozmaicenie terenowe się spodobało, bo nikt organizatora nie krytykował, a niektórzy nawet żałowali że w końcu dotarliśmy do asfaltu, którego jednak na Żuławach Wiślanych jest najwięcej.
Asfalt to były już Markusy, skąd przez Jezioro – tutaj obejrzeliśmy odnowiony most zwodzony na rzece Tina – i Karczowiska Górne dotarliśmy do Elbląga kończąc wycieczkę przy rondzie Bitwy Warszawskiej około godziny 15:00. Tutaj cykliści biorący udział w konkursie otrzymali pieczątki w książeczkach turystyki kolarskiej PTTK i każdy udał się w sobie znanych kierunkach.
Kolejna Miejska Wycieczka Rowerowa odbędzie się 18 maja, a jej celem będzie akwedukt w Gozdawie. Zarezerwujcie termin i dołączcie do naszej rowerowej przygody!
Miejskie Wycieczki Rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji we współpracy z PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Salonem-Serwisem Rowerowym Wadecki, Gminą Elbląg oraz Parkiem Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej.