Pierwsza w 2023 roku odsłona Miejskiej Wycieczki Rowerowej zacznie się w niedzielę, 8 stycznia, o godzinie 10:00 i będzie prowadziła na Żuławy Wiślane w kierunku Marzęcina. Badania geodetów wykazały, że tam jest największa depresja w Polsce.

Wycieczka wystartuje z elbląskiego Starego Miasta, a następnie udamy się przez Kazimierzowo i Kępki w kierunku Marzęcina. Nowa depresja nie jest jeszcze oznakowana w terenie, ale jak warunki pogodowe pozwolą, to dotrzemy na pole gdzie została ona zmierzona. Droga powrotna będzie prowadziła przez Solnicę i Jazową. Zobacz mapę – 43 km. Na trasie będzie dominował asfalt różnej jakości, a krótki odcinek płyt betonowych będzie między Bielnikiem Pierwszym a Bielnikiem Drugim.

Każdy z rowerzystów i rowerzystek powinien zadbać o dobry stan techniczny swojego roweru. Należy zabrać ze sobą podstawowe akcesoria rowerowe tj. dętkę, łatki, pompkę i klucze. Szczególnie zalecamy posiadanie kasku. Wycieczka odbędzie się bez względu na pogodę, w związku z tym prosimy pamiętać o ubraniu się stosownie do pory roku. Rekomendujemy jazdę na rowerach górskich (MTB) oraz trekkingowych i gravelowych wyposażonych w bieżnikowane opony i działające przerzutki.

Wzorem lat ubiegłych także w roku 2023 będzie trwał konkurs na najaktywniejszych uczestników MWR (uczestnictwo minimum w 7 wycieczkach roku 2023). Prosimy zatem o zabranie swoich książeczek turystyki kolarskiej PTTK. Kto książeczki nie ma, może ją nabyć za 5 zł w siedzibie elbląskiego oddziału PTTK przy ulicy Krótkiej. Zwycięzcy konkursu zostaną wyłonieni w grudniu bieżącego roku na podstawie ilości zgromadzonych pieczątek w w/w książeczce.

Tempo jazdy będzie bardzo spokojne, dopasowane do warunków terenowych. W trakcie wycieczki przewidywane są krótkie przerwy na jedzenie czy robienie zdjęć. Dłuższy postój będzie przy starej śluzie w Marzęcinie. Na trasie niedzielnej wycieczki nie zabraknie tradycyjnie także słodkiego wsparcia energetycznego oraz gorącej herbaty. Zapraszamy całe rodziny i wszystkich chętnych do aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu! Udział w wycieczce, która zakończy się około godz. 15 jest bezpłatny.

Dla pierwszych 50 osób będą przygotowane opaski odblaskowe MOSiR przydatne podczas jazdy po zachodzie słońca.

Miejskie Wycieczki Rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, we współpracy z: PTTK Oddziałem Ziemi Elbląskiej, Salonem-Serwisem Rowerowym Wadecki i Gminą Elbląg.

Ruszamy w niedzielę, 8 stycznia o godzinie 10 spod napisu ELBLĄG na Starym Mieście.