Wiosenna pogoda towarzyszyła inauguracji Miejskiej Wycieczki Rowerowej. 28 stycznia rowerzyści ruszyli w kierunku cmentarza wojennego w Krośnie, aby rozpocząć sezon i dodatkowo wesprzeć szczytny cel – 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Atmosfera była gorąca, czerwona i pełna serduszek.

Kolejny raz Rowerowy Elbląg kwestował w drodze jadąc tym razem z puszką do Krosna, koło Pasłęka, na mało znany cmentarz wojenny z czasów I Wojny Światowej.

Grupa 34 osób ruszyła z ronda Bitwy pod Grunwaldem i krajową drogą nr 7 dotarła do Komorowa Żuławskiego. Odwiedzili lokalny sklep w którym zasilono puszkę WOŚP i po krótkim postoju kontynuowali jazdę przez Węzinę i Lisów docierając do Krosna.

Stąd już tylko 2 km dzieliły od celu wycieczki, czyli cmentarza jenieckiego z czasów I Wojny Światowej.
Prowadzi do niego gruntowo-trawiasta droga o długości 700 metrów, a zjazd z asfaltu jest dobrze oznakowany.

Po drodze można było obejrzeć okolicznościowy obelisk i wykonać pamiątkowe zdjęcia. Połowa zaplanowanego dystansu, to dobry moment na rozdanie słodkiego wsparcie energetycznego przygotowanego dzięki uprzejmości Gminy Elbląg.

Droga powrotna wiodła z powrotem do asfaltu w Krośnie, a następnie w kierunku wsi Rzeczna – która będzie celem wycieczki grudniowej.

Dalsze kilometry wiodły przez Bogaczewo i Komorowo Żuławskie. Na końcówce trasy można było podziwiać Jezioro Drużno z wysokości wsi Nowin, nieco modyfikując nasz powrót do Elbląga.

Po dotarciu do miejsca zbiórka – Rondo Bitwy pod Grunwaldem – grupa ruszyła na Stare Miasto, gdzie puszka wypełniona banknotami i monetami trafiła do elbląskiego sztabu WOŚP i została bardzo sprawnie policzona.

Zebrana kwota do puszki wynosiła 812 zł 51 groszy. Ten świetny wynik jest najwyższym w dotychczasowej historii zbiórek prowadzonych podczas Miejskich Wycieczek Rowerowych.

Pamiątkowe zdjęcie przy drzwiach Ratusza Staromiejskiego zakończyło pierwszą w sezonie 2024 wycieczkę. Tutaj można obejrzeć galerię z tego spotkania.

Miejskie Wycieczki Rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, we współpracy z: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Salon-Serwis Rowerowy Wadecki i Gminą Elbląg.

Na kolejnej MWR widzimy się w lutym. Będziemy mieli nieco więcej kilometrów do pokonania i dowiemy się dlaczego Mennonici byli tak ważni na Żuławach Wiślanych. Szczegóły niebawem.

Tekst i fot. MOSiR