Po raz kolejny przekonaliśmy się jaka siła drzemie w środowisku elbląskich rowerzystów. W sobotę świętowaliśmy Elbląski Dzień Bez Samochodu i właśnie z tej okazji ulice miasta opanowało setki miłośników dwóch kółek, którzy swój przejazd rozpoczęli na Placu Jagiellończyka i zakończyli na Torze Kalbar, gdzie odbył się festyn z okazji Narodowego Dnia Sportu. Zobacz zdjęcia.

Wydarzenie zainaugurował przejazd rowerowy, który wystartował o godzinie 11:00 z Placu Jagiellończyka, a następnie objął ulice Teatralną, Robotniczą, Armii Krajowej, Grota Roweckiego, Traugutta, Moniuszki, Królewiecką, Marymoncką, Sybiraków, Chrobrego, Kościuszki oraz Wspólną. Miejscem docelowym przejażdżki był Tor Kalbar, gdzie na uczestników czekał szereg atrakcji, promujących aktywność fizyczną.

Po dotarciu na miejsce nastąpiło uroczyste otwarcie, które poprzedziło podsumowanie Pucharu Rowerowej Stolicy Polski. Podczas ceremonii wręczania nagród za zajęcia miejsc podium uhonorowane zostały osoby, które indywidualnie przejechały najwięcej, a także elbląskie szkoły, które również włączyły się do ogólnopolskiej inicjatywy. Oprócz tego wyłoniliśmy właścicieli najcięższych rowerów oraz nagrodziliśmy osoby, które pojawiły się na miejscu w najbardziej interesującym przebraniu.

Festyn nie mógł odbyć się bez udziału ulubionych atrakcji najmłodszych, a więc dmuchanych zjeżdżalni, czy laserowego paintballa. Ponadto w centrum Toru Kalbar można było skorzystać m.in. z toru do kręgli, stołu do gry w teqball oraz toru weryfikującego sprawność fizyczną, który przygotowali nauczyciele sąsiadującej Sportowej Szkoły Podstawowej nr. 3 im. Polskich Olimpijczyków. Zespół Szkół i Placówek Sportowych w Elblągu, który był współorganizatorem sobotniego festynu, zadbał także o atrakcyjną strefę gastronomiczną, skąd dochodził zapach grillowanych kiełbasek, gotującego żurku, ciast oraz gorącej kawy i herbaty.

Przedstawiciele elbląskich służb mundurowych, a więc funkcjonariusze policji, straży miejskiej oraz straży pożarnej, także zagościli na miejscu i udostępnili wszystkim zainteresowanym wnętrza swoich pojazdów oraz ich wyposażenie. Dzięki uprzejmości Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego każdy zainteresowany mógł także zasiąść w symulatorze zderzeń oraz pokonać trasę w alkogoglach.

Tekst i fot. MOSiR