Piotruś jest jedynym w Polsce dzieckiem z mutacją genu BMP4. Urodził się z szeregiem wad i chorób m.in. niedotlenieniem mózgu, wylewem śródczaszkowym, brakiem kości czołowej, rozszczepem podniebienia. Mijające lata ujawniły kolejne problemy, w tym epilepsja, autyzm, niedosłuch, wodogłowie. Startujące 18 września w Bażantarni II Mistrzostwa Elbląga w Biegach Przełajowych dedykujemy Piotrusiowi, któremu pomóc może każdy z nas. Zapisy dostępne również w dniu imprezy, w biurze zawodów.

W niedzielę, 18 września, Bażantarnia stanie się centrum elbląskich biegów. W lokalnym parku leśnym wystartuje druga edycja Mistrzostw Elbląga w Biegach Przełajowych, których celem będzie zbiórka na rzecz potrzebującego naszej pomocy 5-letniego Piotrusia Luttera z Elbląga. Chłopiec nie mówi, ma trudności z komunikacją, emocjami, z chodzeniem. Rodzice z całych sił walczą o względną samodzielność synka. To nieustanne wizyty u specjalistów, kolejne badania, rehabilitacje, orteza kilkukrotnie operowanej już stopy. Marzeniem jest turnus rehabilitacyjny, na który starają się zebrać własną pracą pieniądze.

Na początek odbędzie się bieg dla dzieci i młodzieży, w wieku od 0 do 16 lat. Uczestnicy wystartują w pięciu dystansach: 50, 100, 200, 300 i 400 m. Tutaj nie będzie pomiaru czasu. Później rozpocznie się bieg dodatkowy na dystansie 5 km (jedna pętla trasy). Następnie na starcie ustawią się uczestnicy Biegu Głównego, tym razem na dystansie 10 km (dwie pętle po 5 km). Rywalizować będą na leśnych ścieżkach Bażantarni.

Na Biegu Głównym i Biegu Towarzyszącym na 5 km dostępne będą dwa punkty nawadniania. W obu biegach prowadzony będzie elektroniczny pomiar czasu, obsługiwany przez profesjonalną firmę pomiarową. Klasyfikacje w Biegu Głównym będą z podziałem na kobiety i mężczyzn, wraz z kategoriami wiekowymi. W Biegu Dodatkowym obowiązywać będzie tylko klasyfikacja generalna.

Wszyscy uczestnicy każdego z biegów otrzymają medale. Pamiątkowe statuetki powędrują natomiast do trzech najlepszych zawodników i zawodniczek w klasyfikacji generalnej Biegu Głównego, w jego poszczególnych kategoriach wiekowych oraz dla trzech najlepszych osób w Biegu Dodatkowym.

Biuro zawodów będzie się znajdowało w okolicach startu i mety na dużej polanie w Bażantarni. Na miejscu będzie istniała możliwość zapisania się do biegu, do momentu osiągniecia limitu. Opłata startowa w Biegu Głównym wynosi 40 zł, Biegu Dodatkowym na 5 km 40 zł, Biegu dzieci i młodzieży 20 zł, ale istnieje możliwość wpłacenia większych kwot, które wesprą dzielnego Piotrusia. Płatność TYLKO gotówką.

Regulamin imprezy dostępny jest tutaj.

Program zawodów:

  • 08:30 – otwarcie biura zawodów
  • 10:00 – start Biegu dla dzieci i młodzieży
  • 11:00 – start Biegu na 5 km
  • 11:30 – wydawanie posiłków dla uczestników Biegu na 5 km
  • 12:00 – start Biegu Głównego na 10 km
  • 13:00 – wydawanie posiłków dla uczestników Biegu Głównego
  • 13:30 – dekoracja zwycięzców w kategorii Open w Biegu na 5 km oraz w kategorii Open i kategoriach wiekowych Biegu Głównego
  • 14.00 – zakończenie imprezy.

Organizatorem wydarzenia jest: Stowarzyszenie „Wystarczy jeden uśmiech” w Elblągu, a współorganizatorami są: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu oraz Team Karaś Elbląg.

Sponsorem głównym jest firma Meble Wójcik, a Sponsorami Strategicznymi są Paki Prints oraz Lombard Komis Sknerus.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Tekst i fot. MOSiR oraz Wystarczy jeden uśmiech