Pomimo wietrznej pogody w minioną niedzielę, 21 kwietnia, 40 osób wzięło udział w Miejskiej Wycieczce Rowerowej, która prowadziła śladami menonitów. Uczestnicy ruszyli o godzinie 10:00 z elbląskiej starówki, aby dotrzeć do wsi Rozgart. Na miejscu mogli dowiedzieć się kilku ciekawostek o życiu tej grupy wyznaniowej. Zobacz zdjęcia.

Na miejscu zbiórki oprócz stałych uczestników rowerowych wycieczek, pojawiło się kilka nowych osób. Po zbiórce wszyscy ruszyli w kierunku ul. Żuławskiej, aby przejechać przez Władysławowo, Wikrowo i Jegłownik, gdzie odbył się pierwszy postój. Następnie wszyscy udali się do Gronowa Elbląskiego, aby obejrzeć od strony torów kolejowych, zabytkowy budynek dworca. Z historią tego miejsca zapoznał uczestników Leszek Marcinkowski z PTTK Odział w Elblągu. Potem wycieczka ruszyła w kierunku Fiszewa i Rozgartu – cel wycieczki. Na miejscu zaplanowany był postój przy domu podcieniowym, przy którym uczestnicy wycieczki mogli wysłuchać opowieści i ciekawostek o menonitach, zabytkowym kościele i unikatowej dzwonnicy.

W drodze powrotnej do Elbląga, jadąc przez Różany i Jezioro, na przejeździe kolejowym w Karczowiskach Górnych zatrzymaliśmy się na krótki postój, gdzie na domku dróżnika obejrzeliśmy znak wysokiej wody związany z ogromną powodzią na Żuławach Wiślanych w roku 1888.

Wycieczka zakończyła się w okolicach godziny 14:00, przy rondzie Bitwy Warszawskiej.

Wszyscy uczestnicy wycieczek na spotkaniach otrzymają mapę turystyczną, prezent od Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej, która jest przydatnym gadżetem na wyprawach rowerowych i pieszych. Również podczas każdej wycieczki można liczyć na energetyczne wsparcie w postaci słodyczy ufundowanych przez Gminę Elbląg.

Kolejne spotkanie w ramach Miejskiej Wycieczki Rowerowej odbędzie się 19 maja, a celem będzie Kraina Kanału Elbląskiego, odwiedzimy miejscowości Topolno Wielkie i Wysoka. Warto już teraz zarezerwować sobie ten dzień na tę niesamowitą wycieczkę.

Miejskie Wycieczki Rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, we współpracy z: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Salon-Serwis Rowerowy Wadecki,  Gminą Elbląg i Parkiem Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej.

Tekst i fot. MOSiR Elbląg