W minioną sobotę (17 września) ulicami miasta pomknęli cykliści, którzy wzięli udział w Elbląskim Dniu Bez Samochodu. Tego samego dnia obchodziliśmy także Narodowy Dzień Sportu, dlatego postanowiliśmy połączyć te dwie inicjatywy i uczcić ten szczególny dzień festynem na Torze Kalbar, podczas którego nie zabrakło wielu darmowych atrakcji. Zobacz zdjęcia.

Wydarzenie zainaugurował przejazd rowerowy, który wystartował o godzinie 11:00 z Placu Jagiellończyka, a następnie objął ulice Teatralną, Browarną, Mazurską, al. Odrodzenia, Ogólną, Fromborską, Królewiecką, Kościuszki, Marymoncką, Sybiraków, Chrobrego, Kościuszki oraz Wspólną. Miejscem docelowym przejażdżki był Tor Kalbar, gdzie na uczestników czekał szereg atrakcji, promujących aktywność fizyczną.

Po dotarciu na miejsce nastąpiło uroczyste otwarcie, które poprzedziło podsumowanie Pucharu Rowerowej Stolicy Polski, w którym Elbląg zajął 27. miejsce w klasyfikacji generalnej, śrubując wynik 103 781,2 przejechanych kilometrów. Podczas ceremonii wręczania nagród za zajęcia miejsc podium uhonorowane zostały osoby, które indywidualnie przejechały najwięcej, a także elbląskie szkoły, które również włączyły się do ogólnopolskiej inicjatywy.

Na miejscu, dzięki obecności 43. Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, uczestnicy mogli spróbować pokonać wojskowy tor przeszkód, zaznajomić się z bronią oraz akcesoriami militarnymi, a także skorzystać ze strefy paintball. Przedstawiciele elbląskich służb mundurowych, a więc funkcjonariusze policji, straży miejskiej oraz straży pożarnej, także zagościli na miejscu i udostępnili wszystkim zainteresowanym wnętrza swoich pojazdów oraz ich wyposażenie. Z kolei firma WAITW wkomponowała się w tematykę imprezy, pojawiając się z elektrycznymi gokartami, za sterami których mogło bezpłatnie zasiąść każde dziecko.

Festyn nie mógł odbyć się bez udziału ulubionych atrakcji najmłodszych, a więc dmuchanych zjeżdżalni, a także bubble football. Ponadto w centrum Toru Kalbar można było skorzystać m.in. z toru do kręgli, stołu do gry w teqball oraz toru weryfikującego sprawność fizyczną, który przygotowali nauczyciele sąsiadującej Sportowej Szkoły Podstawowej nr. 3 im. Polskich Olimpijczyków. Zespół Szkół i Placówek Sportowych w Elblągu, który był współorganizatorem sobotniego festynu, zadbał także o atrakcyjną strefę gastronomiczną, skąd dochodził zapach grillowanych kiełbasek, gotującego żurku oraz gorącej kawy i herbaty.

Tekst i fot. MOSiR