Wszystko co dobre zawsze za szybko się kończy i tak to pojechaliśmy na trzecią – ostatnią – popołudniową wycieczkę rowerową w ramach akcji ,,Wakacje z MOSiR-em 2022”. Żar lejący się z nieba i burzowe chmury na horyzoncie nie odstraszyły 30 osób, które ruszyły z ronda Bitwy pod Grunwaldem w kierunku osady Truso nad Jeziorem Druzno. Zobacz zdjęcia.

Grupa rowerzystów stoi na drodze

Dawne wikińskie emporium zostało odkryte przez elbląskiego archeologa Marka Jagodzińskiego w roku 1982 i przez wiele lat dostarczało cennej wiedzy archeologicznej. Teraz po wykopaliskach nie ma już widocznych śladów, ale wykorzystaliśmy obecność z nami Leszka Marcinkowskiego, przewodnika elbląskiego oddziału PTTK, który pokazał nam dokładne miejsce prowadzenia tych prac i rozmieszczenie osady w przestrzeni.  

Nasza wycieczka charakteryzowała się jazdą po betonowych płytach dróg powodziowych na wałach Jeziora Druzno oraz przy torach linii kolejowej Elbląg-Bogaczewo. Trochę nas wytrzęsło, ale jak się jedzie spokojnym tempem to nie jest to dużym problemem. Zresztą było to najkrótsza wycieczka podczas kończących się powoli wakacji, bo całość dystansu zamknęliśmy w 20 km.

Na koniec czekał nas przejazd przez miasto do kawiarni nad rzeką Elbląg na lody. Wykorzystaliśmy go do obejrzenia nowej drogi rowerowej na Zatorzu przy ulicy Lotniczej.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólne i aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu oraz za bezpieczną jazdę. Szczególne podziękowania kierujemy do sponsora zimnych smakołyków, Gminy Elbląg, którego przedstawiciel Jerzy Jarzyło był z nami na jej zakończeniu.

Kolejna jazda rowerami to będzie już impreza spod znaku Miejskich Wycieczek Rowerowych i na nią zapraszamy 18 września. Szczegóły niebawem.